Animela Animela
2482
BLOG

Niespełnione obietnice wyborcze

Animela Animela Polityka Obserwuj notkę 45

Ponieważ politycy PO nie skorzystali z okazji, by siedzieć cicho (mam na myśli choćby posłów: Halickiego i Siemoniaka), dołożyłam dziś trochę starań, aby wykazać, że kto jak kto, ale PO to ABSOLUTNIE nie ma NAJMNIEJSZEGO prawa do rozliczania jakichkolwiek obietnic wyborczych. Mianowicie - sięgnęłam do programu wyborczego partii zwanej dla zmyłki "Obywatelską" z roku 2007. Jestem pewna, że lektura co cenniejszych fragmentów dostarczy każdemu niezapomnianych przeżyć. Podatek liniowy na poziomie 15%, świetnie działająca służba zdrowia, konserwatyzm obyczajowy (aborcja to zło, które rozkłada każde państwo), obniżenie podatków wszelakich i wiele, wiele, zaprawdę powiadam Państu: baaaardzo wiele smaczków! Lektura długa, ale bardzo pouczająca:

 

"Po wyborach, jeśli Platforma Obywatelska wygra, zaproponujemy ogólnonarodowy pakt na rzecz Narodowego Programu Wielkiej Budowy, porozumienie wszystkich sił politycznych. Proponuję, żeby zawrzeć pakt, którego celem będzie realizacja polskiego cudu gospodarczego, nic więcej, nic mniej.

Efektem będą autostrady, drogi szybkiego ruchu, mosty, wiadukty, mieszkania, stadiony, ale także rozwój mniejszych miast i miejscowości. Wyrównywanie warunków życia na wsi i przywrócenie opłacalności produkcji rolnej. Dostosowanie edukacji do wyzwań współczesności. Zmiana systemu opieki zdrowotnej z niewydolnego ustroju pracy niewolniczej lekarzy i pielęgniarek na sprawdzony na Zachodzie mechanizm, dający pacjentowi prawo wyboru ubezpieczyciela i łatwy dostęp do specjalistów, a służbie zdrowia normalne warunki i płace.

Proponujemy wszystkim siłom politycznym, z prawa i z lewa – dajmy Polakom zachodnioeuropejski dostatek i stabilność.

Nie zgadzamy się więc na dzielenie Polski na liberalną i solidarną, Polaków na bogatych i skazanych na ubóstwo! Na to sztuczne dzielenie i konfliktowanie Polski i Polaków odpowiadamy – Polska jest dobrem wspólnym, jest wspólną dumą i wspólną pracą. To PO prostu POlska!

Fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog. Dlatego zadaniem Państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi. Dlatego prawo winno ochraniać życie ludzkie, tak jak czyni to obowiązujące dziś w Polsce ustawodawstwo, zakazując również eutanazji i ograniczając badania genetyczne.

Zaproponujemy nową polską doktrynę suwerenności państwowej, Polski niepodległej i odważnej, nie na klęczkach.

Zero pobłażania dla korupcji w administracji i polityce.

Zlikwidujemy immunitet parlamentarny w dotychczasowym

kształcie, nie eliminując zasady nietykalności osobistej posłów i senatorów.

Stanowisko sędziego powinno być ukoronowaniem kariery prawniczej. Należy uruchomić dostęp do zawodu sędziowskiego dla doświadczonych prawników różnych profesji (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy).

Wyłaniani być powinni przez specjalne komisje, reprezentujące przekrój zawodów prawniczych, zdolne ocenić predyspozycje i co najważniejsze – charakter kandydatów.

Naszym celem jest redukcja zagrożeń bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego przy wzroście poczucia bezpieczeństwa obywateli, bez nadmiernego ograniczania ich swobód i wolności.

Wprowadzimy sprawny system koordynacji i wymiany informacji, oparty na nowoczesnym, zintegrowanym systemie teleinformatycznym, rejestrach i bazach danych oraz teleinformatycznych systemach wspomagania dowodzenia i zarządzania kryzysowego.

Konieczne jest umocnienie w Polsce nowoczesnego modelu gospodarki wolnorynkowej opartego na własności prywatnej.

Dokonać tego można poprzez zmianę stosunków własnościowych, aby możliwie jak największa liczba obywateli stała się właścicielami (mieszkań, domów, akcji, udziałów, zwracanego mienia etc.). Własność uczyni Polaków wolnymi i niezależnymi, a jednocześnie pozwoli im na efektywne włączenie się do procesów gospodarczych. To da szansę na stworzenie w naszym kraju licznej i silnej klasy średniej, która w rozwiniętych krajach wolnorynkowych stanowi fundament stabilnej gospodarki nastawionej

na zwiększanie dobrobytu wszystkich obywateli.

Obecnie samorząd otrzymuje coraz więcej zadań, ale bez wystarczających

pieniędzy na ich realizację.

Platforma Obywatelska będzie dążyć do wzmocnienia majątkowych podstaw działania samorządu województw i samorządu lokalnego, poprzez przekazanie na ich rzecz dalszych źródeł dochodów publicznych oraz mienia państwowego i licznych instytucji.

Platforma Obywatelska przygotuje rozwiązania ustawowe, aby spółdzielcze

własnościowe i spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształcić w prawo własności. Elementem tego procesu winno być odejście od dotychczasowego modelu wielkich, niewydolnych, oddalonych od mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych na rzecz wspólnot mieszkaniowych i małych spółdzielni, w których mieszkańcy mają realny wpływ na podejmowane decyzje.

W spółkach skarbu państwa wprowadzimy przejrzyste zasady nadzoru właścicielskiego i otwarty tryb powoływania członków zarządów i rad nadzorczych.

W Polsce sytuacja gospodarcza jest dobra, nie ma więc powodów, aby w kasie państwa był deficyt. Jego wciąż wysoki poziom prowadzi wprost do narastania długu publicznego.

Niskie, proste i sprawiedliwe podatki

Wprowadzenie podatku liniowego

Założenia nowego systemu podatków dochodowych:

Zlikwidowanie podziału na podatek dochodowy od osób fizycznych

(PIT) i podatek dochodowy od osób prawnych (CIT);

Wprowadzenie w miejsce PIT i CIT dwóch podatków – od dochodów

osobistych (wynagrodzeń) oraz od działalności gospodarczej, bez

względu na jej formę;

Wprowadzenie jednolitej stawki procentowej (np. 15 proc.) dla wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu – zarówno osobistych, jak i z działalności gospodarczej;

Zlikwidowanie obowiązujących zwolnień podatkowych i wprowadzenie

zasady powszechności opodatkowania na jednolitych zasadach;

Wprowadzenie zasady, że dochód opodatkowany jest tylko raz w momencie wytworzenia (m.in. likwidacja opodatkowania dywidend i opodatkowania spadków);

Założenia podatku od dochodów osobistych:

Opodatkowanie dochodów osobistych stawką 15 proc.;

Utrzymanie kwoty wolnej od opodatkowania dla podatnika i każdego dziecka (ulga prorodzinna);

Zlikwidowanie opodatkowania odsetek (w następstwie zasady jednokrotnego opodatkowania dochodu i preferencji dla oszczędzania);

Założenia podatku dochodowego od przedsiębiorstw

Wprowadzenie jednolitych zasad opodatkowania dla właścicieli

wszystkich przedsiębiorstw;

Opodatkowanie wszystkich przedsiębiorstw według jednolitej

stawki podatkowej 15 proc.;

Podatek nakładany tylko na etapie osiągnięcia zysku przez przedsiębiorstwo. Dystrybucja zysku (np. w formie wypłaty dywidendy)

nie byłaby opodatkowana;

Wszystkie racjonalne wydatki służące działalności gospodarczej

stanowiłyby koszt uzyskania przychodu (pomniejszałyby podstawę opodatkowania) w chwili poniesienia wydatku;

Wprowadzenie możliwości „przeniesienia” straty podatkowej na następne lata, bez ograniczeń czasowych ani kwotowych (strata poniesiona w roku podatkowym mogłaby zostać odliczona w przyszłych latach, aż do wyczerpania straty);.

Platforma Obywatelska napisała nową ustawę o VAT. Wykorzystaliśmy możliwości, jakie daje dyrektywa UE 2006/112, i wiemy, że będzie to system nowoczesny, zachęcający do inwestowania, rozwoju wielu branż i usług. Ustawa zakłada między innymi eliminację biurokracji i wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków administracyjnych. Przy jej pisaniu ustawy wzięliśmy pod uwagę ważną społeczną przesłankę – pozostawienie stawki zredukowanej na część towarów (żywność, leki).

Przyjęcie euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki.

Powinniśmy wspierać innowacyjny rozwój regionów.

Proponujemy wprowadzenie kodeksu działalności gospodarczej. .Systemowo i.korzystnie ureguluje on zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Podstawąwalki z korupcją będzie zwalczanie jej przyczyn, przede wszystkim poprzez likwidację barier utrudniających wymianę handlową, ograniczanie administracyjnej reglamentacji działalności gospodarczej, wprowadzanie transparentnych przepisów dotyczących wydawania koncesji, prywatyzację przedsiębiorstw państwowych i spółek skarbu państwa, wprowadzanie przejrzystych zasad działania systemu podatkowego oraz transparentny proces uzyskiwania decyzji administracyjnych.

Platforma Obywatelska proponuje zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez odwołanie się do własnych zasobów oraz zwiększenie konkurencji. Proponujemy wejście w tym dziesięcioleciu w proces przeorientowania energetyki na coraz bardziej innowacyjne technologie energetyczne (obejmujące rozproszoną energetykę odnawialną i w szczególności aeroenergetykę, kogenerację gazową, infrastrukturę dla samochodów hybrydowych, infrastrukturę transportu lądowego LNG i CNG).

Polska zasługuje na sprawny, sprawiedliwy i solidarny system ochrony zdrowia. Polacy – na prawo do godności w chorobie. Jedynym sposobem na zmianę bardzo złej sytuacji w służbie zdrowia jest poważna reforma. Dzięki reformom proponowanym przez Platformę Obywatelską system opieki zdrowotnej stanie się efektywniejszy:

poprawi się jakość i dostępność usług medycznych,

podstawowe leki będą tańsze,

wzrosną zarobki personelu medycznego.

Instytucje ubezpieczeniowe muszą z sobą konkurować, zabiegając o pacjentów. Damy obywatelom prawo wyboru funduszu.

Jednolita stawka podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego (określony odsetek wynagrodzenia) naliczana będzie na podstawie PIT.

Zadbamy, aby ludzie ubodzy, społecznie wykluczeni i niedostosowani

mogli w pełni korzystać z dostępu do ochrony zdrowia.

Platforma Obywatelska będzie dążyć do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, prowadząc politykę regionalną dynamizującą rozwój gospodarczy i społeczny w regionach słabiej rozwiniętych oraz wzmacniającą i utrwalającą go w regionach lepiej rozwiniętych

Będziemy dążyć do takich zmian w unijnej wspólnej polityce

rolnej, żeby interesy polskich rolników i mieszkańców polskiej wsi były lepiej

chronione. Chcemy, aby nasze obszary wiejskie dogoniły cywilizacyjnie miasta. Program rozwoju wsi będzie miał charakter regionalny. Jego celem jest rozwiązanie najpoważniejszych lokalnych problemów. To przede wszystkim w regionach powinny zapadać decyzje, na co wydawać pieniądze. Zdecentralizujemy zarządzanie i podejmowanie decyzji, uprościmy procedury, zmniejszymy biurokrację, instytucje będą bliżej rolników.

Platforma Obywatelska traktuje cyfryzację jako jeden z priorytetowych

programów sprzyjających rozwojowi cywilizacyjnemu.

Naszym zadaniem będzie wprowadzenie w życie takiej polityki kulturalnej, która oprócz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, będzie dbać o twórców i sztukę współczesną, równy dostęp do kultury i jej dóbr, tworzenie dogodnych warunków do rozwoju przemysłu kultury, poszerzanie i unowocześnianie edukacji kulturalnej i umacnianie wielokulturowości, dialogu międzykulturowego i społeczeństwa obywatelskiego.

Jednym z proponowanych przez PO krajowych pozabudżetowych źródeł finansowania kultury jest organizowanie na szczeblu samorządowym loterii lub gry liczbowej

W interesie obu naszych narodów (Polski i Rosji), ciężko doświadczonych przez historię, leżą stosunki dobrosąsiedzkie oraz szerokie kontakty gospodarcze, społeczne, kulturalne i samorządowe. Odrzucamy fatalizm historii i wierzymy, że zbudowanie takich stosunków jest możliwe.

Jak zachęcić Polaków do powrotu do domu? Stworzymy w kraju warunki do ich szybkiego powrotu nad Wisłę. Ich wykształcenie, energia i pracowitość powinny znaleźć ujście w pracy na rzecz Polski. Platforma Obywatelska stworzy warunki dla poważnej debaty o najważniejszych sprawach zagranicznych, warunki, w których będzie miejsce na dialog i konsultacje z opozycją parlamentarną, bez epitetów i oskarżeń o zdradę stanu. Ułatwi to znajdowanie ponadpartyjnego porozumienia w najważniejszych dla Polski sprawach

By żyło się lepiej. Wszystkim!

Polska zasługuje na cud gospodarczy"

 

http://www.leszczyna.info/wp-content/uploads/2011/12/program_wyborczy_po7-ebook.pdf

 

Animela
O mnie Animela

Jestem człowiekiem - przynajmniej się staram.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka